Štyri štáty NATO popreli pravdivosť slov Porošenkovho poradcu; zbrane nedodajú

Kyjev 7. septembra (TASR) – Predstavitelia štyroch členských štátov NATO popreli pravdivosť slov poradcu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorý dnes uviedol, že na minulotýždňovom summite NATO sa so zástupcami piatich členských štátov aliancie dohodol na dodávkach zbraní a vyslaní vojenských poradcov na Ukrajinu.

Ministerstvá obrany Spojených štátov, Talianska, Nórska a Poľska okamžite popreli, že Porošenkovmu poradcovi Jurijovi Lucenkovi niečo také sľúbili, napísala agentúra Reuters. K výroku poradcu ukrajinského prezidenta sa zatiaľ nevyjadrilo len Francúzsko.

„Táto informácia je nesprávna. Taliansko spolu s ostatnými členskými štátmi EÚ a NATO pripravuje pre Ukrajinu balík nesmrtiacich vojenských prostriedkov, ako sú nepriestrelné vesty a prilby,“ povedal pre agentúru Reuters predstaviteľ talianskeho ministerstva obrany.

Predstavitelia NATO tvrdia, že aliancia Ukrajine, ktorá nie je jej členom, zbrane dodávať nebude, ale jednotlivé členské štáty sa môžu rozhodnúť aj inak. Predstaviteľ NATO, ktorého dnes v súvislosti s Lucenkovým vyjadrením kontaktovala agentúra Reuters, túto líniu potvrdil.

„Na summite NATO sme so Spojenými štátmi, Francúzskom, Talianskom, Poľskom a Nórskom uzavreli dohody o vyslaní vojenských poradcov a dodávkach moderných zbraňových systémov na Ukrajinu,“ uviedol dnes na sociálnej sieti Facebook Lucenko.

Ďalšie podrobnosti o údajnom prísľube piatich členských krajín NATO Lucenko neposkytol. Podľa agentúry Reuters mohol Porošenkov poradca svoj výrok zverejniť z vnútropolitických dôvodov, aby zdôraznil záujem NATO o Ukrajinu a jej prozápadného prezidenta.

1 luk