Súdán: Voľby podľa pozorovateľov EÚ nedosiahli medzinárodné štandardy

Chartúm 17. apríla (TASR) – Všeobecné voľby v Sudáne z uplynulého týždňa nenaplnili medzinárodné štandardy. Uviedla to dnes šéfka pozorovateľskej misie EÚ v tejto najväčšej africkej krajine Veronique de Keyserová.

Voľby, na ktorých sa od roku 1986 mohlo prvýkrát zúčastniť viacero politických formácií, však zároveň podľa EÚ boli "kľúčovým krokom" k návratu k demokratickému životu.

"Účasť je veľmi vysoká, 60 percent, ale so závažnými nedostatkami. Tieto voľby nedosiahli medzinárodné štandardy," povedala de Keyserová v Chartúme.

Prezidentské, parlamentné a regionálne voľby sa v Sudáne konali 11.-15. apríla. Veľkým favoritom volieb hlavy štátu bol úradujúci prezident Umar Bašír, ktorý sa dostal k moci formou vojenského prevratu v roku 1989. Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal naňho medzinárodný zatykač, lebo ho obviňuje zo zodpovednosti za genocídu.

Hlavné opozičné strany na severe Sudánu voľby bojkotovali, zatiaľ čo vo zvyšku krajiny veľké organizačné problémy neumožnili mnohým zúčastniť sa na hlasovaní.

Výsledky volieb sa očakávajú v utorok.

Zdroj: AP

2 hol juh