Summit EÚ a Juhoafrickej republiky v znamení zahraničnej politiky a obchodu

Brusel 17. septembra (TASR) – V poradí už piaty summit medzi predstaviteľmi EÚ a Juhoafrickej republiky (JAR), ktorý sa uskutoční v utorok v Bruseli, je zameraný na posilnenie strategického partnerstva medzi EÚ a JAR, prehĺbenie vzájomnej obchodnej spolupráce a diskusiu o niektorých regionálnych otázkach v Afrike a na Blízkom východe.

Zo strany EÚ sa na summite zúčastnia predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a eurokomisári zodpovední za oblasť rozvoja, obchodu a vedy a výskumu.

Za JAR bude na summite prezident Jacob Zuma v sprievode svojich ministrov pre medzinárodnú spoluprácu, financií, energetiky, obchodu a vedy a technológií.

Hlavnými témami summitu budú diskusie o bilaterálnej spolupráci medzi EÚ a JAR. V oblasti zahraničnej politiky sú na pracovnom stole diskusie o Sýrii, kde by únia chcela získať podporu Juhoafričanov pre svoju politiku. Rokovať sa bude aj o pomeroch v Somálsku, Zimbabwe a o oblasti Sahelu, kde najmä v republike Mali vyčíňajú moslimskí ozbrojenci.

Summit EÚ-JAR bude zároveň ocenením nedávneho rozvojového programu pomoci EÚ pre Juhoafrickú republiku. V rámci tohto programu EÚ preinvestuje 250 miliónov eur na podporu rozvojových priorít v JAR.

Z obchodného hľadiska je pre EÚ dôležité, že Juhoafrická republika je otvorenou ekonomikou. Obchodné vzťahy s EÚ predstavovali v roku 2010 okolo 30 percent celkového objemu obchodu JAR. Krajiny EÚ zostávajú najväčšími dovozcami manufaktúrnych výrobkov z JAR.

Dôležité je, že od roku 2004 až dodnes celkový objem obchodu medzi EÚ a JAR narástol o 128 percent. Vlani sa iba objem vzájomného obchodu tovarov vyšplhal na sumu 47,1 miliardy eur, kým v roku 2010 bol tento stav vyčíslený na 42 miliárd eur.

Vzájomná hodnota obchodnej výmeny v sektore služieb v roku 2010 dosiahla výšku 10,9 miliardy eur.

Od roku 2004 sa päťnásobne zvýšil objem priamych zahraničných investícií EÚ do JAR, pričom únia zabezpečuje viac ako tri štvrtiny zahraničného investičného toku do tejto krajiny.

EÚ aj naďalej zostáva pre JAR hlavným trhom pre odbyt svojich tovarov (28 percent všetkých vývozov v roku 2010) a tiež hlavným zdrojom celkového dovozu (31 percent dovozov v roku 2010).

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem jk