Summit EÚ potvrdil 21. január ako deň otvorenia prístupových rokovaní so Srbskom

Brusel 20. decembra (TASR) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes po ukončení posledného tohtoročného summitu Európskej únie v Bruseli informoval, že medzivládna konferencia so Srbskom zameraná na otváranie prístupových kapitol sa uskutoční 21. januára.

Tento dátum odobrili predsedovia vlád a hlavy členských štátov na summite EÚ po predošlom súhlasnom stanovisku Rady EÚ pre zahraničné záležitosti. Diplomati EÚ počas svojho pondelňajšieho stretnutia (16.12) navrhli otvorenie prístupového procesu so Srbskom a zároveň odmietli návrh Európskeho parlamentu, aby bol Albánsku udelený štatút kandidátskej krajiny.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová na okraj tejto správy poznamenala, že EÚ týmto krokom oceňuje mimoriadny pokrok, ktorý nastal vo vzťahoch medzi Srbskom a Kosovom.

Kosovo, bývalá srbská provincia, po uzatvorení aprílovej dohody o normalizácii vzťahov s Belehradom už v októbri začalo v Bruseli proces rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode s EÚ.

Kosovo je jediným potenciálnym kandidátom z Balkánu na vstup do EÚ, ktorý s Bruselom nemá dohodnutú liberalizáciu víz pre krajiny schengenského priestoru. K zmene v tomto smere nedošlo ani na dnešnom summite EÚ.

Začatie prístupového procesu so Srbskom bude mať na starosti grécke predsedníctvo v EÚ, avšak otvorenie prvých kapitol (kapitoly 23 a 24 zamerané na súdnictvo a ľudské práva) je pravdepodobné až v druhej polovici roku 2014, počas talianskeho šéfovania v únii. Srbsko naznačilo, že paralelne s dvoma najťažšími prístupovými kapitolami by chcelo otvoriť aj kapitolu číslo 35, poslednú v poradí, kde sa pod názvom „Ostatné záležitosti“ skrývajú vzťahy s Kosovom.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vo štvrtok, v prvý deň summitu EÚ, pripomenula postoj únie, že otvorenie prístupových kapitol nenúti srbskú stranu, aby uznala nezávislosť Kosova.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab