Summit: EÚ rozšírila sankcie voči predstaviteľom sýrskeho režimu

Brusel 23. júna (TASR) – Európska rada, ktorá zasadá dnes a v piatok v Bruseli, prijala ako jedno z prvých opatrení rozšírenie zoznamu sankcií voči Sýrii.

Európska rada prijala dnes rozhodnutie o uvalení reštriktívnych opatrení na sedem ďalších osôb a štyri subjekty, ktoré sú priamo spojené s vládnym sýrskym režimom prezidenta Bašára Asada. Dôvodom je zhoršenie situácie v tejto krajine.

Tieto osoby a subjekty rozširujú doterajší zoznam, ktorý bol prijatý 9. mája rozhodnutím číslo 2011/273/CFSP. Toto rozhodnutie ukladá reštriktívne opatrenia voči trinástim oficiálnym predstaviteľom sýrskeho režimu, ktorí sú podľa EÚ zodpovední za násilné potláčanie prejavov nespokojnosti civilnej populácie.

Rozhodnutie z 9. mája taktiež ukladá embargo na obchod so zbraňami a vojenským zariadením, ktoré môžu byť použité na represívne akcie voči občanom Sýrie.

K prvému rozšíreniu existujúceho zoznamu došlo 23. mája, keď na zoznam sankciovaných osôb pribudli mená ďalších desiatich ľudí, vrátane samotného sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sankcie sa okrem iného týkajú aj neposkytovania víz osobám na čiernej listine a zmrazenia ich účtov.

Najnovšie rozhodnutie lídrov únie o rozšírení sankcií bude publikované v piatok 24. júna v Úradnom vestníku EÚ, spolu s menami osôb a subjektov, ktorých sa sankcie týkajú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab