Summit EÚ-Ukrajina poznačený politickou neistotou

Krátka správa

EÚ na summite zastupuje predseda Európskej komisie José Barroso, Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner, Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana ako aj premiér predsedajúcej krajiny EÚ José Sócrates.

Cieľom pravidelného stretnutia bude okrem iného zhodnotiť pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla za posledné obdobie. Spory medzi dvoma ukrajinskými lídrami – premiérom Viktorom Janukovičom a prezidentom Viktorom Juščenkom viedli až k výhláseniu predčasných volieb. Pozorovatelia sa domnievajú, že priebeh summitu naruší práve obava z neistého politického vývoja po voľbách. Summit však bol zorganizovaný dávno pred tým, než boli ohlásené predčasné voľby.

Prozápadná orientácia krajiny sa datuje od tzv. oranžovej revolúcie z pred troch rokov odkedy Ukrajina proklamuje európsku integráciu za jednu zo svojich top priorít. „Nie je to otázka módy, že sa otáčame smerom na Západ. Bude to znamenať, že Ukrajina bude silnejšia a bude môcť pracovať na integrácii do EÚ a NATO”, povedal prezident Juščenko pre BBC.

Predseda EK José Manuel Barroso sa na margo volieb vyjadril: „Už o dva týždne budú obyvatelia Ukrajiny voliť v predčasných parlamentných voľbách. Očakávame, že voľby prebehnú v súlade s rovnakými demokratickými štandardmi, ako tie predchádzajúce. Krajina bude čeliť dôležitým výzvam v posilňovaní politickej a ústavnej stability, ktorú Ukrajina nevyhnutne potrebuje k poltickým a ekonomický reformám. EÚ bude podporovať každý krok Ukrajiny na ceste vytvárania čoraz bližších vzťahov s Úniou.“

Pre Ukrajinu nie je formát susedskej politiky (ENP), ktorá zastrešuje vzťahy so susedmi EÚ bez perspektívy členstva, uspokojivý ako základ pre vzťahy s Úniou. Ukrajina to zdôraznila aj na nedávnej ministerskej konferencii venovanej ENP v Bruseli.

Témou summitu bude zhodnotenie rokovaní o novej posilnenej dohode medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá má nahradiť Dohodu o partnerstve a spolupráci. Rokovania začali v marci tohoto roku a uzavreli sa už štyri kolá. Najnovšie je naplánované na 17. a 18. októbra. Dôležitou súčasťou dohody je zóna voľného obchodu, rokovania o nej sa začnú len čo krajina ukončí prístupový proces k Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Očakáva sa, že premiér Viktor Janukovič otvorí tému vysokého cla na oceľ, dôležitú exportnú komoditu, ktorá  sa vyrába hlavne na východe Ukrajiny, kde má Janukovič vysokú poporu. EÚ je pre Ukrajinu jedným z hlavných obchodných partnerov.

Lídri budú tiež hovoriť o implementácii Memoranda o porozumení pre oblasť energetiky a enviromentálnych otázkach. EÚ a Ukrajina nedávno ukončili rokovania o dohode o vízach a readmisii, ktorá zabezpečí ľahšie získavanie krátkodobých schengenských víz pre ľudí, ktorí často cestujú do EÚ.

Pozornosť sa sústredí aj na hraničnú misiu EÚ, ktorá pôsobí na hranici medzi Ukrajinou a Moldavskom. Mandát misie sa pre dobré výsledky strany nedávno dohodli predĺžiť o ďalšie dva roky.