Taliansko i Francúzsko sú za úpravu Schengenskej dohody

Rím 26. apríla (TASR) – Predovšetkým o možných opatreniach na zvládnutie núdzovej situácie v dôsledku exodu afrických utečencov do Európy sa dnes hovorilo na taliansko-francúzskom summite v Ríme, počas rokovaní talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Obe strany požadujú rozšírenie Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov (FRONTEX) so sídlom vo Varšave, zlepšenie spolupráce medzi členskými štátmi Schengenu a zintenzívnenie ekonomickej podpory pre severnú Afriku. Tamojšie štáty by za to mali garantovať, že sa budú spolupodieľať na boji proti ilegálnej migrácii, uviedla agentúra APA.

Berlusconi i Sarkozy sformulovali v liste predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi viacero návrhov na úpravu Schengenskej dohody. Podľa ich názoru si situácia vyžaduje možnosť konať flexibilnejšie.

"Musíme stanoviť, v ktorých mimoriadnych prípadoch bude možné pozastaviť platnosť Schengenskej dohody," konštatujú v dokumente, ktorý by mala poslúžiť ako základ pre diskusiu na rokovaní EK 4. mája.

5 le dem