Cameron si trúfa vyrokovať zmeny, ktoré Britániu udržia v EÚ

Davos 24. januára (TASR) – Britský premiér David Cameron dnes vyjadril presvedčenie, že môže znovu dohodnúť vzťahy Británie s Európskou úniou tak, aby jeho krajina mohla zostať v európskej "dvadsaťosmičke".

Cameron na zasadaní Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose povedal, že je presvedčený o úspešnom novom vyjednávaní a úspešnom referende, informovala agentúra Reuters.

Predseda britskej vlády sa tak vyjadril v súvislosti so svojím plánom pozmeniť vzťahy Británie a EÚ predtým, ako – v prípade, že ho na budúci rok znovu zvolia – ponúkne Britom referendum o zotrvaní v únii alebo o odchode z nej.

Cameron, ako ďalej uviedol, je presvedčený o tom, že sa to dá urobiť a sprostredkovať tak, aby to bolo pre Britániu víťazstvom a Spojené kráľovstvo zostalo v zreformovanej EÚ.

Britský minister financií George Osborne minulý týždeň varoval, že EÚ sa musí zreformovať, ak nechce, aby Británia úniu opustila. Podľa jeho slov musí EÚ zmeniť svoje základné zmluvy tak, aby chránili aj členské krajiny, ktoré nemajú euro – a medzi ne patrí i Británia.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso obvinil krajiny, ako je Británia, ktoré spochybňujú pravidlo slobody pohybu v EÚ, zo "šovinistickej ochrany svojich vlastných záujmov".

Osborne, blízky spojenec premiéra Davida Camerona, povedal, že zmluvy zakotvujúce, ako má EÚ fungovať, nespĺňajú svoj cieľ a je potrebné ich prepracovať.

"Integrácia eurozóny je potrebná, ak má euro prežiť," vyhlásil Osborne. Avšak dodal, že riadna zákonná ochrana práv členov nemajúcich euro je absolútne nevyhnutná, aby sa "zachoval jednotný trh a aby Británia mohla zostať v EÚ".

1 20 dam dem