Švédsko a Poľsko vyzvali na radikálne obmedzenie jadrových zbraní

Štokholm 2. februára (TASR) – Šéfovia diplomacií Švédska a Poľska vyzvali Spojené štáty americké a Rusko na radikálne obmedzenie ich arzenálov taktických jadrových zbraní. Vyslovili sa tiež za stiahnutie tohto typu zbraní z oblastí Ruska na hraniciach s Európskou úniou.

Vyjadrenia sa objavili v spoločnom článku švédskeho ministra zahraničných vecí Carla Bildta a jeho poľského kolegu Radoslawa Sikorského, ktorý v pondelok zverejnila internetová stránka International Herald Tribune.

USA majú v západnej Európe asi 200 bojových hlavíc. Počet ruských hlavíc, rozmiestnených prevažne v západnej časti Ruska, sa odhaduje na 2000.

Ministri konkrétne vyzvali na stiahnutie jadrových hlavíc z ruskej enklávy Kaliningrad na pobreží Baltiku a z polostrova Kola na severozápade Ruska.

Švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt dnes vystúpi na konferencii o odzbrojení v Paríži, na ktorej sa zíde viac ako 200 politických lídrov a vojenských predstaviteľov.

Americkí a ruskí vyjednávači sa na pokračujúcich rokovaniach v Ženeve pokúšajú dospieť k nástupníckej dohode Zmluvy o redukcii strategických zbraní (START I) z roku 1991, ktorej platnosť vypršala 5. decembra 2009. Podľa Švédska a Poľska je potrebné, aby kontrolný režim zahŕňal aj taktické zbrane.

Zdroj: Associated Press

2 rsc žab