Švédsko opätovne navrhlo Ceciliu Malmströmovú na post eurokomisárky

Brusel 31. júla (TASR) – Švédsko navrhlo Ceciliu Malmströmovú, doterajšiu eurokomisárku pre vnútorné záležitosti, na druhý päťročný mandát v Európskej komisii. Vo vyhlásení pre médiá to dnes potvrdil švédsky premiér Fredrik Reinfeldt.

Členka švédskej Liberálnej ľudovej strany, ktorá je súčasťou koaličnej vlády, sa v mene svojej krajiny zúčastní na mimoriadnom summite EÚ z 30. augusta, aby spoznala, aké kreslo získa v budúcej exekutíve EÚ. Kreslá bude v priebehu augusta prerozdeľovať novozvolený predseda EK Jean-Claude Juncker.

„Som potešená a poctená, že som bola poverená funkciou eurokomisárky pre druhé volebné obdobie,“ uviedla Malmströmová na svojom účte na Twitteri.

Malmströmová v roku 2010 nahradila v EK svoju krajanku Margot Wallströmovú. Ako eurokomisárka pre vnútorné záležitosti sa musela zaoberať najmä citlivými otázkami prisťahovalectva, azylovej politiky a vnútornej bezpečnosti.

Počas jej prvého mandátu eurokomisárky bol v EÚ zavedený spoločný európsky azylový systém, ktorého nová pravidlá boli prijaté v roku 2013. Podľa týchto pravidiel možno určiť, kto má nárok na získanie štatútu utečenca, boli zavedené záruky pre žiadateľov o azyl na tlmočníka a právnu pomoc a došlo tiež k skráteniu lehoty pre úrady na preskúmanie žiadostí azylantov.

Nominácia Malmströmovej znamená, že „mimo hru“ o získanie dôležitého postu v EK je šéf švédskej diplomacie Carl Bildt.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon