Švédsko: V salámach, ktoré mali spĺňať islamské kritériá, zistili bravčové mäso

Štokholm 10. apríla (TASR) – Vo Švédsku zistili, že salámy označované ako "halál", ktoré svojím zložením vyhovujú tradičným moslimským stravovacím zvyklostiam, obsahovali bravčové mäso. Jeho konzumáciu islam zakazuje. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na švédsky potravinový úrad.

Salámy boli do krajiny dovezené zo Slovinska a podľa testov DNA obsahovali desať percent bravčového mäsa. "Výrobky sa stiahli z pultov a vo Švédsku sa už nepredávajú ani nedistribuujú," uviedla pre DPA štátna inšpektorka Louise Nyholmová.

"Je veľmi pravdepodobné, že bravčovina bola do salám pridaná zámerne," povedala inšpektorka ohľadom množstva neželanej prímesi vo výrobkoch, pričom zdôraznila, že bravčovina je lacnejšia ako hovädzina. Nyholmová ďalej uviedla, že švédske úrady budú vo veci kontaktovať Európsku komisiu a príslušné slovinské úrady.

Z 99 ďalších testovaných výrobkov, vrátane lazaní, kebabov a ravioli, sa zistili stopy bravčoviny v deviatich prípadoch, pričom osem z nich jej obsahovalo menej ako jedno percento. Úrad nedávno testoval potravinové výrobky v spojitosti s kauzou výskytu konského mäsa v jedle zisteného v niekoľkých krajinách Európy.

3 tth hy