Svet nie je nadšený z našej novej vlády

 

Krátka správa

Svet tiež kritizuje prijatie nacionalistickej SNS, ktorá sa preslávila mnohými diskriminačnými vyhláseniami najmä na margo národnostných menšín. Podobne je to s HZDS. Zahraničie si ešte čerstvo pamätá 90. roky, keď Mečiarova vláda viedla k medzinárodnej izolácii a musela čeliť ostrej kritike Západu.

Takmer po štyroch rokoch má OSN nového člena a celkovo ich má už 192. Stala sa ním včera Čierna hora, ktorá po májovom referende vyhlásila 3. júna nezávislosť od Srbska. Keďže osamostatnenie iniciovali Čiernohorci, Srbom ostali členstvá v OSN aj ostatných medzinárodných organizáciách. Posledným prijatým štátom pred Čiernou horou bol v septembri 2002 Východný Timor.

Šéf Európskej komisie Barroso vyzval členské štáty Únie, aby sa zriekli práva veta pri schvaľovaní európskej legislatívy o policajnej a súdnej spolupráci v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu. Takýto krok by viedol k zjednoteniu Európy v ďalšom ohľade a umožnil by tak efektívnejšie a ráznejšie riešenie problémov týkajúcich sa tejto oblasti.