SWIFT II je schválená, od augusta si úrady USA môžu pýtať údaje o občanoch EÚ

Štrasburg/Brusel 8. júla (TASR) – Európsky parlament dnes v rámci svojho júlového plenárneho zasadnutia schválil kontroverznú dohodu o výmene bankových dát (SWIFT II) medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. EP vo februári tohto roka odmietol pôvodnú verziu dohody pre nedodržanie práv občanov na súkromie, tentoraz jej však europoslanci dali zelenú pomerom hlasov 484-109; 12 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

Vyjednaný dokument umožňuje americkým úradom pre vyšetrovanie nahliadnuť do šanónov finančných inštitúcií a hľadať súvislosti medzi finančnými transakciami, avšak iba v prípade vypátrania teroristov alebo subjektov s nimi spolupracujúcich.

Oprávnenosť žiadosti o poskytnutie potrebných informácií a zachovanie minimálneho zásahu do súkromia jednotlivcov či firiem bude skúmať EUROPOL. Pokiaľ americká strana nedodá dostatočné odôvodnenie k žiadosti, informácie sa nevydajú.

Dohoda sa vzťahuje najmä na dôverné dáta, ktoré spravuje spoločnosť SWIFT. Európska dvadsaťsedmička navyše bude mať možnosť využiť kedykoľvek na kontrolu implementácie dohody pracovnú skupinu, navyše Európska komisia musí predostrieť pravidelne ostatným inštitúciám EÚ správu o fungovaní dohody v praxi. Koordinovať výmenu dát by mal aj človek poverený úniou, ktorý bude vykonávať svoju funkciu v USA.

Dohoda však v sebe zahŕňa naďalej plošné poskytovanie informácií až dovtedy, kým sa nevytvorí vlastný európsky systém uchovávania a spracovania údajov. Nový dokument obsahuje aj možnosť občanov EÚ požiadať úrady v USA o odškodnenie v prípade zneužitia poskytnutých údajov.

Dohoda vstúpi do platnosti 1. augusta 2010, Rada EÚ ju už odobrila 28. júna.

(spravodajca TASR Silvester Balog) sla