Swoboda chce pre Grécko zrušiť Trojku, premiér Samaras vraví o oživení ekonomiky

Atény 9. januára (TASR) – Brutálne úspory presadzované Trojkou uvrhli takmer polovicu ľudí v Grécku pod hranicu chudoby. Tento odkaz zaslal v stredu večer predseda skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda predsedovi Európskej komisie (EK) Josému Manuelovi Barrosovi o ostatným členom exekutívy EÚ, ktorí sa v Aténach zúčastnili na slávnostnom otvorení gréckeho predsedníctva v EÚ.

"Európski komisári a predseda Barroso, ktorí sú v Aténach, by mali využiť túto príležitosť, aby boli svedkami skutočných životných podmienok v Grécku," uviedol Swoboda v správe pre médiá.

Upozornil, že úsilie Trojky, ktorú zastupujú najväčší veritelia Grécka – Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond -, zlyhalo a nikto to nemohol zastaviť, nakoľko chýba demokratická kontrola.

Swoboda pozdravil grécku vládu za prevzatie predsedníctva v EÚ a zároveň vyzval Atény, aby tiež upozornili na zlyhanie inšpektorov Trojky, ktorí presadzujú tvrdé úsporné opatrenia. Inšpektori sa majú vrátiť do Atén v priebehu budúceho týždňa.

Líder S&D skonštatoval, že ak by sa gréckemu predsedníctvu podarilo zrušiť misiu Trojky, bola by to skutočná výhra nielen pre Grécko, ale aj pre Európu.

Grécky premiér Antonis Samaras vo svojom príhovore na slávnostnom ceremoniáli v stredu večer priznal, že Grécko trpí v dôsledku krízy viac než ktorýkoľvek iný štát, pričom Gréci zaplatili za svoje chyby, ale aj za štrukturálny deficit Európskej únie.

Zároveň však dodal, že Grécko sa z najhoršej situácie, akú zažilo od druhej svetovej vojny, už dostalo a po šiestich rokoch recesie badať známky oživenia.

"Ešte pred rokom bolo veľa tých, ktorí si boli istí, že Grécko nezotrvá v eurozóne, že jednotná mena zlyhá. Dokázali sme im, že sa mýlili. Grécku sa podarilo dosiahnuť najdôležitejšie fiškálne korekciu, aké kto kedy niekedy urobil," zdôraznil Samaras.

Grécky premiér však zároveň priznal, že vďaka podpore zo strany EÚ bolo Grécko schopné analyzovať svoje slabé stránky, liečiť ich a prekonať prekážky.

Predseda EK Barroso v tejto súvislosti Grékom pripomenul, že Európska komisia stála vždy po boku ich krajiny, dokonca aj v tých najťažších chvíľach, keď niektoré štáty a vlády už Grécku nedávali šancu na spamätanie sa z hlbokej krízy. A ocenil trpezlivosť a odvahu Grékov prekonať ťažkosti, do ktorých sa ich vlasť dostala.

"Chcem vzdať hold odvahe a dôstojnosti gréckych ľudí. Grécke dejiny a literatúra, to sú príbehy o hrdinoch – mnohí z nich sú pritom bohovia alebo polobohovia. Ale v týchto dňoch to, čo vidíme, to sú príbehy hrdinov ľudských. Skutoční hrdinovia sú ľudia z Grécka," povedal Barroso počas svojho slávnostného príhovoru.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem