Swoboda: Merkelová využíva summit o nezamestnanosti mladých na politické ciele

Brusel/Štrasburg 2. júla (TASR) – Predseda skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente (EP) Hannes Swoboda dnes odsúdil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za to, že sa rozhodla pre zorganizovanie celoeurópskeho summitu o nezamestnanosti mládeže, ktorý sa uskutoční v stredu 3. júla v Berlíne. Podľa Swobodu tým Merkelová získava body pre svoju vládu a podkopáva inštitúcie EÚ.

"Ľutujem, že kancelárka Merkelová sa rozhodla pre mimoriadny summit v Berlíne," odkázal dnes Swoboda zo Štrasburgu, kde prebieha plenárne zasadnutie EP.

Rakúsky socialistický europoslanec sa touto cestou pýta nemeckej kancelárky, prečo sa rozhodla pre tento summit – len niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami -, keď táto agenda patrí do právomoci inštitúcií EÚ.

Podľa Swobodu bude neúčinné, ak sa členské štáty sústredia na boj s nezamestnanosťou mladých v rámci dvojstranných alebo viacstranných rokovaní, pričom sa v týchto prípadoch jedná iba o obmedzené finančné prostriedky.

"Máme na to európske inštitúcie s jasným mandátom a finančným vplyvom prijať účinné opatrenia pre celú Európu," skonštatoval Swoboda. A zdôraznil, že boj proti nezamestnanosti mladých ľudí je v súčasnosti najnaliehavejšou prioritou euroinštitúcií.

Swoboda Merkelovej pripomenul, že sa v tejto oblasti podarilo dosiahnuť určitý pokrok na celoeurópskej úrovni. V rámci dlhodobého rozpočtu EÚ boli vyčlenené konkrétne zdroje na boj proti nezamestnanosti mladých ľudí a je záruka vyššej flexibility eurorozpočtu, čo znamená, že štáty EÚ môžu pokračovať v tomto boji počas celého sedemročného obdobia trvania finančnej perspektívy.

"Samozrejme, že to nie je ideálne, ani taký silný rozpočet ako by sme si želali, ale ideme správnym smerom k vytvoreniu sociálneho rozmeru hospodárskej a menovej únie v Európe a k silnejšiemu, spoločnému európskemu boju proti nezamestnanosti mladých ľudí," uviedol Swoboda.

Rakúsky politik zdôraznil, že všetky tieto otázky musia byť riešené na zasadnutí Európskej rady, za prítomnosti lídrov EÚ. To je podľa neho dôvod, prečo máme Európsku radu. Trend vývoja smerom k ešte väčším medzivládnym stretnutiam – tak ako to presadzuje kancelárka Merkelová a nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, je podľa jeho slov neprijateľný

"Kancelárka Merkelová, použite európske inštitúcie, ak chcete urobiť niečo pre európskych občanov," vyhlásil Swoboda.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab