Swoboda žiada koordinovaný boj v EÚ proti daňovým rajom

Brusel 4. apríla (TASR) – Európska únia a jej členské štáty by mali účinnejšie bojovať proti úniku daní a praniu špinavých peňazí. Vyhlásil to dnes predseda Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Hannes Swoboda v reakcii na stredajšiu správu Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) o utajovanom bohatstve fyzických osôb a firiem v takzvaných daňových rajoch.

Konzorcium investigatívnych novinárov, založené v roku 1997 v USA, sa v doteraz najväčšom programe medzinárodnej a cezhraničnej spolupráce zameralo na vlastníkov utajovaných účtov v daňových rajoch. Do projektu sa zapojilo 86 investigatívnych novinárov zo 46 krajín. Výskum sa uskutočnil vo vyše 60 štátoch, vrátane členských štátov EÚ.

Konzorcium v stredu oznámilo, že novinári preskúmali a overili okolo 2,5 milióna utajovaných dokumentov, ktoré sa týkajú vyše 120.000 spoločností a takmer 130.000 fyzických osôb, medzi ktorými sa nájdu mená známych politikov, umelcov, oligarchov a superboháčov z viac ako 170 krajín.

"Len daňové úniky v samotnej Európskej únii dosahujú každý rok okolo jeden bilión eur. Nové informácie odhalené novinármi z ICIJ dokazujú, že zločinecké úsilie zohráva významnú úlohu pri organizovaní daňových únikov a niektorí superbohatí ľudia sa snažia vyhnúť akýmkoľvek poplatkom a férovým príspevkom pre štátny rozpočet," uviedol v tejto súvislosti Swoboda.

Predseda S&D upozornil, že v súčasnosti, keď okolo 26 miliónov ľudí v EÚ nevie zohnať prácu a ďalšie tisíce osôb prichádzajú o svoje úspory a čelia extrémne zložitým životným podmienkam, férovosť a sociálna spravodlivosť by mali byť hlavnou témou dňa. To, že veľmi bohatí ľudia, sa snažia obísť tradičný systém daní a poplatkov, je podľa neho dôvodom na sprísnenie príslušnej legislatívy.

"Potrebujeme rýchle akcie na úrovni EÚ a národných štátov, aby sme zabezpečili odstránenie systému tajných daňových rajov," povedal Swoboda. Zahŕňať by mali aj vysoké pokuty pre fyzické osoby a korporácie, ktoré sú zapojené do schém umožňujúcich daňové úniky.

Swoboda konštatoval, že vlády jednotlivých štátov musia úzko spolupracovať s Európskou komisiou, aby zabezpečili, že ľudia, ktorí svoje bohatstvo nelegálne utajujú v daňových rajoch, boli čo najskôr postavení pred spravodlivosť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)