Sýria: Bezpečnostné sily zabili na severe krajiny 17 ľudí

Ammán 13. decembra (TASR) – Sýrske bezpečnostné sily zastrelili v utorok 17 ľudí. Ku krviprelievaniu došlo v severnej provincii Idlib, ktorá hraničí s Tureckom. Informovalo o tom exilové Sýrske observatórium pre ľudské práva.

Armádni dezertéri v rovnakej provincii zabili pri útoku na kolónu vozidiel sedem policajtov, uviedli ďalej aktivisti.

Násilné potláčanie deväť mesiacov trvajúcich protivládnych protestov v Sýrii si vyžiadalo už vyše 5000 ľudí vrátane najmenej 300 detí. V pondelok o tom informovala vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová. V počte obetí sú podľa nej zahrnutí civilisti, vojenskí dezertéri a popravení vojaci, ktorí odmietli strieľať do neozbrojených demonštrantov, nie však vojaci alebo policajti, ktorých zabili opozičné sily.

Sýrska vláda uviedla, že od marca, kedy začali protesty proti prezidentovi Bašárovi Asadovi, prišlo o život viac ako 1100 príslušníkov armády a bezpečnostných zložiek.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová označila situáciu v Sýrii za "absolútne neprijateľnú". "Brutálna represia voči civilistom musí prestať. Asad musí počúvať svoj ľud, svojich susedov, arabských partnerov, Európu, svet. My všetci máme rovnaké posolstvo: musí zastaviť násilie proti vlastnému ľudu a umožniť zmeny," uviedla v utorok.

Zdroj: Reuters

1 hol