Sýria odsúdila rozhodnutie EÚ zrušiť zákaz dodávok zbraní pre povstalcov

Káhira/Damask 29. mája (TASR) – Sýrska vláda odsúdila rozhodnutie Európskej únie zrušiť zákaz dodávok zbraní pre povstaleckých bojovníkov a uviedla, že krok bude sabotážou mierového úsilia. Informovala o tom dnes sýrska štátna televízia, na ktorú sa v správe odvolávala tlačová agentúra DPA.

"Nedávne rozhodnutie EÚ dokazuje, že (európski politici) brzdia medzinárodné snahy zamerané na dosiahnutie politického urovnania krízy v Sýrii, založeného na národnom dialógu medzi Sýrčanmi," uviedla televízia a citovala tak nemenovaného predstaviteľa sýrskeho ministerstva zahraničných vecí.

Európska únia v pondelok 27. mája po niekoľkých hodinách napätých rokovaní rozhodla, že zruší svoje zbrojné embargo uvalené na Sýriu, hoci ministri z členských krajín EÚ sa dohodli, že do augusta nedodajú sýrskym povstalcom žiadne zbrane.

Sýrsky predstaviteľ podľa štátnej televízie obvinil EÚ z poskytovania "podpory a vzpruhy teroristom tým, že im dodá zbrane, čo je jasné porušenie medzinárodného práva a charty OSN".

Sýrske opozičné sily bojujúce proti prezidentovi Bašárovi Asadovi ocenili rozhodnutie EÚ, ktoré presadzovala predovšetkým Británia a Francúzsko. Sýrska opozícia však kritizovala odklad v dodávkach zbraní.

Krok EÚ privítali aj Spojené štáty, ale ruská vláda ho odsúdila ako protiprávny.

Rada OSN pre ľudské práva so sídlom vo švajčiarskej Ženeve má dnes podľa očakávania hlasovať o rezolúcii, ktorú predložili USA, Turecko a Katar a ktorá odsudzuje sýrsky režim za útoky na civilistov v obliehanom strategickom západosýrskom meste Kusajr.

Text rezolúcie, predložený v Ženeve v utorok, vyzýva sýrsku vládu, aby okamžite prestala s útokmi na civilistov v strategickom meste, a "zdôrazňuje potrebu vziať na zodpovednosť tých, ktorí stoja za masakrom v Kusajre".

3 jam zsl