Útoky pri Damasku si podľa opozície vyžiadali až 1300 životov

Istanbul 21. augusta (TASR) – Najmenej 1300 životov si vyžiadali útoky sýrskej armády v okolí metropoly Damask, pri ktorých boli údajne použité aj chemické zbrane. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil popredný sýrsky opozičný činiteľ George Sabra.

"Pri dnešných zločinoch… to nebolo prvý raz, čo režim použil chemické zbrane. Predstavujú však významný bod obratu vo fungovaní režimu… Tentoraz už išlo o vyvraždenie a nie o teror." vyhlásil Sabra na tlačovej konferencii v Istanbule.

Sýrska vláda správy aktivistov o tom, že armáda použila chemické zbrane, poprela a označila ich za absolútne nepravdivé.

Saudská Arábia dnes požiadala o zvolanie mimoriadneho zasadania Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom by sa malo hovoriť o údajných útokoch chemickými zbraňami v Sýrii.

"Je najvyšší čas, aby Bezpečnostná rada zobrala na seba zodpovednosť, prekonala rozpory medzi jednotlivými členmi a obnovila dôveru medzinárodného spoločenstva tým, že sa okamžite zíde a vydá jasnú a odstrašujúcu rezolúciu, ktorá túto ľudskú krízu ukončí," vyhlásil minister zahraničných vecí Saudskej Arábie, princ Saúd Fajsal.

"Dôkladné a okamžité" vyšetrenie správ o útokoch chemickými zbraňami v Sýrii žiada aj Európska únia. Uviedla to vo svojom vyhlásení šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

1 3 luk rsc