T. GEITHNER: Európa musí nájsť správny pomer medzi reformami a podporou

Berlín 8. marca (TASR) – Európa by mala nájsť správny pomer medzi prísnymi fiškálnymi reformami a podporou členov eurozóny zápasiacich s finančnými problémami. Povedal to dnes v Berlíne počas jednodňovej návštevy Nemecka americký minister financií Timothy Geithner.

Návštevu oznámili iba koncom minulého týždňa, čo vyvolalo špekulácie, že Washington sa začína obávať, či Európa bude schopná dohodnúť sa v marci na novom balíku protikrízových opatrení. Práve Nemecko zatiaľ stále odoláva tlaku niektorých členských krajín eurozóny, Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB), aby sa zvýšili právomoci nového záchranného fondu a Grécku a Írsku znížili náklady na splácanie dlhov.

Ako povedal Geithner na tlačovej konferencii po stretnutí s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublem, verí, že Európa prijme kroky, ktoré sú potrebné na vyriešenie dlhovej krízy. Zároveň však zdôraznil, že je dôležité nájsť správny pomer medzi fiškálnymi reformami a finančnou podporou, ktorá je nevyhnutná, ak reformy majú fungovať.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl