T. MALATINSKÝ: Spoločný európsky trh nám pomohol napríklad pri telekomunikáciách

Bratislava 22. októbra (TASR) – Jednotný trh Európskej únie (EÚ) má pre Slovensko veľký prínos. V niektorých odvetviach by totiž v rámci takej malej krajiny nemohlo dôjsť ku vybudovaniu silnej konkurencie, ako to umožnil vstup SR do EÚ. "V niektorých segmentoch sa efekty dosiahli veľmi skoro," povedal po dnešnej konferencii o jednotnom európskom trhu v Bratislave minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Ku zvýšeniu konkurencie došlo podľa neho najmä v rámci telekomunikačného odvetvia v prípade služieb mobilných operátorov. Konkurencia sa však zvýšila aj medzi poskytovateľmi internetového pripojenia a jej vplyv je možné pozorovať aj na nižších cenách leteniek.

Pri otázke ďalšieho rozširovanie trhu a integrácie európskeho spoločenstva vidí minister problém najmä pri kritérii kvality. S kvalitou je totiž problém aj v rámci už existujúceho trhu a to napríklad v prípade potravinárstva. "Dodržiavajú sa tu síce jednotné pravidlá trhu, ale prestávajú sa dodržiavať hygienické, zdravotné a iné opatrenia, ktoré si treba neustále strážiť," upozornil Malatinský.

har jk