Tadič: Srbsko je pripravené normalizovať vzťahy s Kosovom

Brusel 7. júna (TASR) – Srbsko je pripravené na postupnú normalizáciu vzťahov s Kosovom. V Bruseli to dnes podľa agentúry DPA vyhlásil srbský prezident Boris Tadič. V priebehu 30-40 dní je možné dosiahnuť s Kosovom "dohody" o určitých témach, povedal Tadič.

Srbsko neuznáva nezávislosť Kosova vyhlásenú vo februári 2008. Nedávnym zatknutím a vydaním bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča haagskemu tribunálu OSN Belehrad síce splnil dôležitú podmienku pre priblíženie sa k EÚ, na členstvo však môže pomýšľať až po normalizácii vzťahov s bývalou južnou provinciou. Srbsko kontrolu nad Kosovom stratilo po vojne z rokov 1998-99.

"Očakávam výsledky v niektorých oblastiach. Nie zajtra, ale možno v priebehu 30-40 dní," povedal Tadič. Dohody by sa mohli týkať praktických záležitostí ako preprava tovaru cez kosovsko-srbské hranice. Srbsko na doterajších štyroch kolách tzv. dialógu s Kosovom odmietalo čokoľvek, čo by sa dalo interpretovať ako uznanie nezávislosti Kosova. Srbsko dúfa, že štatút kandidáta na členstvo v EÚ by mohlo získať začiatkom budúceho roka.

3 ari juh