Tadič: Urýchlenie vstupu do EÚ a dolapenie Hadžiča sú teraz naše priority

Belehrad 28. mája (TASR) – Srbsko sa chce teraz sústrediť na urýchlenie procesu svojho vstupu do EÚ a na zadržanie bývalého lídra chorvátskych Srbov Gorana Hadžiča. V rozhovore pre agentúru Reuters to v piatok vyhlásil srbský prezident Boris Tadič.

"Som presvedčený, že po zatknutí (Ratka) Mladiča vyriešime aj prípad Gorana Hadžiča," uviedol Tadič v súvislosti s niekdajším politickým lídrom chorvátskych Srbov. Po Mladičovom zadržaní je Hadžič posledným utečencom, ktorý čelí obvineniam zo strany Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.

"Chceme sa zbaviť záťaže a démonov minulosti," dodal prezident, podľa ktorého bolo dolapenie Mladiča "predpokladom pre skutočné a úprimné zmierenie v regióne."

"Vstup (do EÚ) má zásadný význam pre celý región. Je nanajvýš dôležité, aby Chorvátsko dokončilo svoje prístupové rokovania, čím sa následne ponúkne šanca pre Srbsko a Čiernu Horu, aby ho nasledovali," vyhlásil srbský prezident.

"Okrem toho verím, že budeme môcť presmerovať viac peňazí z pátrania po vojnových zločincoch do boja proti organizovanému zločinu," uviedol ďalej Tadič.

Zdroj: Reuters