Tagespost: Martin Schulz pozve pápeža Františka, aby vystúpil na pôde EP

Berlín 7. októbra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz využije piatkovú súkromnú audienciu u pápeža Františka, aby inicioval vystúpenie hlavy katolíckej cirkvi na pôde kontinentálneho zákonodarného zboru. Nemecký sociálny demokrat si podľa vlastných slov pre denník Die Tagespost z Würzburgu želá, aby pápež František vystúpil pred europoslancami podľa možností ešte pred májovými voľbami nového EP.

Podľa Schulza kladie pápež dôraz na témy, ktorým sa venuje aj EP, tak napríklad boj proti nezamestnanosti, problematika utečencov, nemorálne konanie finančného sektoru, ochrana menšín, mierová politika alebo dialóg medzi náboženstvami. O týchto otázkach by rád hovoril i pri piatkovom stretnutí s pápežom.

Martin Schulz priznal, že v EP jestvujú europoslanci, ktorí netaja výhrady voči vystúpeniam náboženských lídrov na jeho pôde, v prípade pápeža ide však aj o hlavu štátu Vatikán. Navyše má predseda EP dojem, že aj jeho kriticky naladení kolegovia očakávajú pápeža Františka so zvedavosťou.

Naposledy vystúpil na pôde EP v Štrasburgu pápež Ján Pavol II. v roku 1988. Už v roku 2007 síce vtedajší šéf EP Hans-Gert Pöttering adresoval pozvanie nástupcovi poľského pápeža na svätopeterskom stolci Benediktovi XVI., ktorého návšteva v EP sa však napokon neuskutočnila, pripomenula agentúra APA.

5 le žab