Talianske Hnutie 5 hviezd si v online referende vyberá spojencov v EP

Rím 12. júna (TASR) – Hnutie piatich hviezd (M5S) komika Beppeho Grilla, hlavná talianska opozičná strana, usporiadala dnes medzi svojimi stúpencami internetové referendum. Rozhodnú v ňom, s kým hnutie uzavrie spojenectvo v novozvolenom Európskom parlamente (EP).

V minulomesačných voľbách do EP získalo euroskeptické M5S 21 percent talianskych hlasov, čo im prinieslo 17 poslaneckých kresiel v EP.

Hnutie ponúka tri možnosti: stredopravú frakciu Európa slobody a demokracie (EFD), ktorú vedie šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage; frakciu Európski konzervatívci a reformisti (ECR), ktorej dominujú britskí konzervatívci, alebo nezačleniť sa ani do jednej z aliancií pôsobiacich v EP.

V predvolebnej kampani sľubovalo M5S usporiadanie referenda o zotrvaní Talianska v eurozóne a o zrušení prísnych reštriktívnych opatrení EÚ.

Hlasujúci v referende nemajú možnosť vyjadriť sa k dohode o spolupráci s frakciou Zelení/Európska slobodná aliancia, o ktorej sa diskutovalo v uplynulých týždňoch. Bol by to výraznejšie ľavicový a proeurópsky partner ako euroskeptické EFD a ECR.

Online referendum je prístupné na Grillovom blogu od 10.45 h a skončí sa o 19. hodine.

3 žab cve