Talianske námorníctvo zachránilo ďalších 2655 migrantov

Brusel/Rím 7. júla (TASR) – Celkovo 2655 nelegálnych migrantov sa podarilo zachrániť z vôd Stredozemného mora počas uplynulého víkendu a dnešného dňa. EÚ o tom informovali talianske úrady.

Taliansko v posledných týždňoch čelí bezprecedentnému prílivu prisťahovalcov, ktorí sa snažia dostať sa do Talianska na provizórnych a neraz preplnených člnoch a plavidlách.

Talianske námorníctvo, ktoré od 16. októbra 2013 koordinuje námorné pátranie v rámci vojenskej a humanitárnej operácii Mare Nostrum, oznámilo, že v sobotu zachránilo 261 ľudí, v nedeľu 1557 a v priebehu dneška 837 utečencov.

V piatok sa taliansky premiér Matteo Renzi stretol v Ríme s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Opätovne pritom vyzval EÚ, aby výraznejšie pomohla Taliansku vyrovnať sa s hromadným náporom migrantov.

Renzi zdôraznil, že v 96 percentách prípadov ide o utečencov rôznych národností, ktorí sa vydávajú na cestu z líbyjských prístavov. Zvyšok sa vydáva na more z Egypta (kam sa napríklad doplavia utečenci zo Sýrie) a z Tuniska.

Predstavitelia štábu Mare Nostrum počas víkendového prijatia delegácie európskych novinárov upozornili, že v operatívnej 24-hodinovej prevádzke sú štyri vojnové lode. K dispozícii sú aj ďalšie dve hliadkovacie plavidlá a dve fregaty s vrtuľníkmi. Lode kontrolujú plochu o rozlohe 71.000 kilometrov štvorcových, pričom sa najviac sústreďujú na oblasti medzi Sicíliou a africkým pobrežím.

Do konca minulého týždňa talianske úrady tvrdili, že operácia Mare Nostrum prispela k záchrane 73.686 osôb, čo je v prepočte 258 ľudí každý deň.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc