Taliansko chce pomoc EÚ pri zvládaní návalu utečencov v Stredozemnom mori

Rím 17. júna (TASR) – Taliansko na najbližšom summite EÚ koncom júna predloží návrh, aby únia prostredníctvom agentúry Frontex zabezpečovala záchranu utečencov v Stredozemnom mori. Informovala dnes o tom tlačová agentúra DPA.

Rím pripravil plán, aby európska Agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov EÚ (Frontex) prevzala úlohy, ktoré teraz plní Taliansko operáciou Mare Nostrum, uviedla talianska ministerka obrany Roberta Pinottiová.

S rozsiahlym kontrolným programom plavby v Stredozemnom mori začalo Taliansko na jeseň 2013 po dvoch haváriách lodí s utečencami, ktoré si vyžiadali vyše 400 obetí.

Obrovský nával utečencov v poslednom čase – od začiatku roka ich prišlo zhruba 55.000 – a náklady na operáciu Mare Nostrum viedli v Taliansku k silnej kritike a nespokojnosti. Náklady predstavujú desať miliónov eur mesačne.

Teraz Rím chce, aby Frontex najskôr pomohol s kontrolným programom a neskôr ho celkom prevzal. Pre Taliansko je ťažké, aby vlastnými silami zvládalo vlny migrantov.

3 dam žab