Taliansko: Hnutie piatich hviezd sa rozhodlo pre spojenectvo s Nigelom Farageom

Rím 12. júna (TASR) – Hlavná talianska opozičná strana Hnutie piatich hviezd (M5S) komika Beppeho Grilla sa dnes rozhodla spojiť svoje sily v Európskom parlamente s britským euroskeptickým lídrom Nigelom Farageom.

K rozhodnutiu dospelo hnutie v internetovom referende na Grillovom blogu, ktoré bolo sprístupnené všetkým členom M5S, informovala agentúra DPA.

„Som nesmierne potešený týmto výsledkom,“ uviedol v reakcii Nigel Farage, ktorý vedie stredopravú frakciu Európa slobody a demokracie (EFD). Zároveň prisľúbil reprezentovať „skutočný hlas opozície“ a dodal, že čoskoro očakáva získanie nových spojencov.

Grillovo referendum ponúkalo aj dva ďalšie možnosti: pripojenie sa k Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR), ktorej dominujú britskí konzervatívci, alebo nezačleniť sa ani do jednej z aliancií pôsobiacich v EP, pripomína DPA.

Iba 12 percent hlasujúcich sa vyslovilo za nezačlenenie sa do žiadnej z aliancií, kým desať percent hlasovalo za pripojenie sa k ECR.

Hlasujúci v referende nemali možnosť vyjadriť sa k dohode o spolupráci s frakciou Zelení/Európska slobodná aliancia, o ktorej sa diskutovalo v uplynulých týždňoch.

3 20 zsl