Taliansko nominovalo Federicu Mogheriniovú za šéfku európskej diplomacie

Rím 1. augusta (TASR) – Taliansky premiér Matteo Renzi oficiálne nominoval ministerku zahraničných vecí Federicu Mogheriniovú na posty vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý opúšťa Catherine Ashtonová, a podpredsedníčky Európskej komisie. Renzi to oznámil v liste, ktorý vo štvrtok večer poslal dezignovanému predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi, informovala dnes talianska agentúra ANSA.

„Vážený pán predseda, chcel by som vás informovať, že talianska vláda sa rozhodla nominovať Federicu Mogheriniovú, súčasnú ministerku zahraničných vecí, ako kandidátku na funkciu úlohu Vysokého predstaviteľa a podpredsedu Európskej komisie,“ napísal Renzi v liste. Junckerovi, dlhoročnému luxemburskému premiérovi, zároveň poprial veľa úspechov v novej funkcii a list ukončil ručne dopísaným želaním vo francúzštine „avec amitié“ (s pozdravom).

Nominácia 41-ročnej Mogheriniovej na obe funkcie sa očakávala. Narazila však na odpor niektorých východoeurópskych štátov, najmä Poľska, podľa ktorých je talianska kandidátka neskúsená a nedostatočne razantná voči Rusku.

Práve Poľsko prostredníctvom svojho premiéra Donalda Tuska vo štvrtok oznámilo, že za nástupcu Ashtonovej oficiálne nominovalo šéfa svojej diplomacie Radoslawa Sikorského.

Na júlovom summite EÚ nedospeli lídri členských krajín k dohode o nástupcovi Catherine Ashtonovej. Rozhodnutie o obsadení tejto funkcie i ďalších postov v exekutíve Únie sa očakáva na jej ďalšom summite, ktorý sa uskutoční 30. augusta.

Juncker požiadal členské štáty, aby svojich kandidátov na posty eurokomisárov vybrali do 31. júla.

12 20 hy