Taliansko: Senát vyslovil dôveru novej vláde premiéra Enrica Lettu

Rím 30. apríla (TASR) – Taliansky Senát, horná komora parlamentu, dnes pomerom hlasov 233:59 vyslovil dôveru novej vláde premiéra Enrica Lettu. Stalo sa tak iba deň po tom, ako novú koalíciu v pondelok schválila aj Poslanecká snemovňa, informovala agentúra DPA.

Za programové vyhlásenie vlády, zamerané na boj proti finančnej kríze, sa v Poslaneckej snemovni vyslovila veľká väčšina poslancov. Za novú vládu hlasovalo 453 poslancov, 153 bolo proti a 17 sa zdržalo.

Koalícia, ktorej súčasťou je stredopravá strana Ľud slobody (PdL) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, ako aj centristická strana expremiéra Maria Montiho, zložila prísahu v nedeľu po niekoľkých týždňoch politického patu v krajine.

Lettova domovská stredoľavá Demokratická strana (PD) má jednoznačnú väčšinu v dolnej komore, avšak v Senáte potrebovala podporu svojich koaličných partnerov.

Letta už dnes začne cestu po európskych metropolách, v rámci ktorého navštívi Berlín, kde sa stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a bude obhajovať politiku ekonomického rastu v Európe. Tá má pomôcť v boji proti hospodárskej kríze.

Taliansky premiér navštívi aj Paríž a Brusel, kde má naplánované stretnutie s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

3 20 tth hy