Taliansko uvažuje o vlastnej kandidátke na post šéfky európslej diplomacie

Rím 4. júla (TASR) – Taliansko si ešte nevybralo kandidáta na post komisára v novej Európskej komisii (EK). Uviedol to dnes pre TASR štátny tajomník talianskej vlády pre európske záležitosti Sandro Gozi. Jeho krajina však nevylučuje, že sa bude uchádzať o post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, dodal.

Talianskou kandidátkou na túto vysokú funkciu v exekutíve EÚ je 43-ročná Federica Mogheriniová. Nová šéfka talianskej diplomacie vo vláde premiéra Mattea Renziho spĺňa predpoklady, podľa ktorých budú lídri EÚ na summite 16. júla vyberať kandidátov na posty v inštitúciách EÚ.

Po tom, ako sa lídri EÚ na júnovom bruselskom summite dohodli, že novým predsedom EK bude Jean-Claude Juncker, ostáva ešte doriešiť obsadenie postu podpredsedu EK zodpovedného za zahraničnú a bezpečnostnú politiku, ktorý teraz zastáva Catherine Ashtonová. Ďalšími funkciami v hre je post predsedu Európskej rady, ktorým je momentálne Herman Van Rompuy, a tiež predseda Euroskupiny – tým je v súčasnosti Holanďan Jeroen Dijsselbloem.

Skutočnosť, že Juncker je kandidátom Európskej ľudovej strany (EĽS) znamená, že budúci šéf či šéfka diplomacie by mal byť z iného politického tábora. To nahráva Taliansku, nakoľko Mogheriniová je členkou vládnucej Demokratickej strany (PD), ktorá v Európskom parlamente podporuje sociálnych demokratov.

Jej tromfom je aj to, že je žena. Podľa doterajších návrhov na národných komisárov zo strany členských štátov je medzi nimi veľmi málo žien, čo môže Juncker zvážiť a podporiť záujmy Talianska, ktoré je od 1. júla predsedajúcou krajinou EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy