Taliansko žiada EÚ, aby pomohla pri zvládaní exodu zo severnej Afriky

Rím 21. marca (TASR) – Taliansko dnes vyzvalo svojich európskych partnerov, aby prevzali väčší podiel imigrantov prúdiacich do krajiny zo severnej Afriky. Na juhotaliansky ostrov Lampedusa každodenne priplávajú loďami stovky ľudí.

"Žiadame všetky krajiny Európskej únie, aby prevzali svoj spravodlivý diel bremena," uviedol minister vnútra Roberto Maroni po vládnom rokovaní o Líbyi.

Na územie Talianska podľa neho od 1. januára vstúpilo ilegálne takmer 15.000 imigrantov, väčšinou Tunisanov. Daný počet sa pritom prudko zvyšuje, keďže nepokoje v severnej Afrike odstránili predchádzajúce bariéry pre ilegálnu migráciu.

Maroni, ktorý je členom protiimigračne zameranej strany Severná liga, povedal, že len v priebehu vlaňajška prišlo k talianskemu pobrežiu 25 Tunisanov. "To ukazuje, že ak kontrola nefunguje, vidíte, čo sa deje," dodal.

Lampedusa, malý ostrov južne od Sicílie, leží len 150 kilometrov od pobrežia Tuniska a v uplynulých mesiacoch zažíva prílev ilegálnych imigrantov.

"Je to nekončiaca záplava, každodenne prichádza 12-13 lodí, v priemere s 80-100 ľuďmi na palube, a u obyvateľov Lampedusy narastá napätie," uviedol hovorca miestnej hraničnej polície Edoardo Faiella.

Obyvatelia ostrova sa trpko sťažujú, že ich politici v Ríme opustili. Rovnaké výčitky adresuje vláda premiéra Silvia Berlusconiho svojim európskym partnerom, napísala agentúra Reuters.

1 hol dem