Taliansky premiér v EP oznámil, že prezident Napolitano čoskoro odstúpi

Štrasburg 13. januára (TASR) – Taliansky prezident Giorgio Napolitano (89) sa chystá odstúpiť z funkcie už „v nadchádzajúcich hodinách“. Uviedol to dnes v Štrasburgu taliansky premiér Matteo Renzi v rámci vystúpenia pred poslancami Európskeho parlamentu, v ktorom hodnotil úspechy práve ukončeného talianskeho predsedníctva v EÚ.

V pléne EP Renzi opísal prezidenta Napolitana ako „angažovaného Európana“, ktorý opustí svoju prezidentskú kanceláriu v najbližších hodinách. Talianske médiá uviedli, že sa tak stane najneskôr v stredu.

Špekulácie o odstúpení Napolitana a tiež o tom, kto bude jeho nástupcom, kolujú už niekoľko týždňov. Taliansky parlament má začať s hlasovaním o záležitosti do dvoch týždňov so zámerom čo najrýchlejšie tento proces ukončiť.

Renzi, ktorého Demokratická strana (PD) bude hrať kľúčovú úlohu pri voľbe novej hlavy štátu, v Štrasburgu uviedol, že ideálnym kandidátom bude „vysokopostavená osobnosť“, ktorá dokáže pôsobiť múdro a nestranne.

Ako možní náhradníci sa uvádzajú bývalý líder PD a starosta Ríma Walter Veltroni, primátor mesta Turín a bývalý minister Piero Fassino a tiež sudca Ústavného súdu Sergio Mattarello.

Napolitano vo veku 89 rokov a po takmer deviatich rokoch v najvyššom úrade prejavil žiadosť odísť do dôchodku. Prezident viedol krajinu cez štyri zmeny vlád, dve všeobecné voľby a hlbokú finančnú krízu v roku 2011, ktorá viedla k pádu premiéra Silvia Berlusconiho a nástup technokratickej vlády Maria Montiho.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon