Téma číslo jeden – Blízky východ

 

Krátka správa

Vo štvrtok 27. júla šéf európskej zahraničnej politiky Javier Solana vyhlásil, že EÚ prispeje svojimi mierovými silami v Libanone za predpokladu, že to umožní rezolúcia OSN. Izrael sa podľa najnovšieho stanoviska vyslovil proti prílišnej zaangažovanosti OSN v Libanone. Podľa jeho veľvyslanca pri OSN Dana Gillermana neprispieva ani súčasné pôsobenie mierovej misie OSN v Libanone k riešeniu problémov. Zároveň povedal, že krajina nepovolí účasť OSN na vyšetrovaní utorňajšej smrti štyroch pracovníkov OSN.

Albánsky parlament 27. júla ratifikoval prístupovú dohodu s EÚ. Stabilizačnú a asociačnú dohodu podpísali predstavitelia EÚ a tejto balkánskej krajiny už 12. júna v Luxemburgu. Teraz musia dokument ratifikovať všetky členské štáty EÚ.

Britský profesor Adrian White uskutočnil celosvetový prieskum, podľa ktorého zostavil rebríček šťastia obyvateľov jednotlivých krajín sveta. Najšťastnejšími obyvateľmi modrej planéty sú Dáni, najmenej šťastní sú občania Burundi. Z prieskumu celkovo vyplynulo, že najspokojnejšími sú Európania a obyvatelia Severnej Ameriky. Slovensko sa z krajín V4 umiestnilo najhoršie na 129. mieste. Česi sú na 77., Poliaci na 99. a Maďari na 107. mieste.