T.FELLEGI: V máji sa môže vytvoriť harmonogram rokovaní Maďarska s MMF o pôžičke

Budapešť 26. apríla (TASR) – V nadchádzajúcich týždňoch sa môže v spolupráci s partnermi vytvoriť harmonogram rokovaní Maďarska s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a s Európskou úniou. Vyhlásil to dnes v maďarskej verejnoprávnej televízii Duna TV maďarský minister bez kresla zodpovedný za vzťahy s finančnými organizáciami Tamás Fellegi, podľa ktorého výška požadovaného úveru bude musieť byť dostatočne veľká na to, aby sa trhy upokojili.

Minister vyjadril nádej, že už v máji sa začnú rokovania, ktoré vytvoria rámec skutočným ekonomickým rokovaniam. Tie budú smerovať k získaniu pohotovostného finančného balíka, dodal Fellegi s tým, že aj vo vyhlásení Európskej komisie figuruje takýto balík.

Na margo výšky úveru povedal, že ten musí byť dostatočne veľký na to, aby vyslal upokojujúci signál pre trhy, nesmie však byť prehnane veľký, pretože to by už bolo negatívnym signálom.

Prebiehajúce právne konania EK voči Maďarsku v záležitostiach veku sudcov pre odchod do dôchodku a ochrany osobných údajov podľa jeho slov neovplyvnia rokovania s MMF a EÚ. Priebeh rokovaní však môže uľahčiť, ak Brusel schváli maďarský konvergenčný program.

Fellegi v stredu vyhlásil, že zatiaľ nie sú presne známe podmienky MMF, tie možno iba odvodiť z doterajších náznakov fondu a z jeho publikácií.

Nemenovaní experti pre maďarský hospodársky server Privátbankár upozornili, že MMF v nadchádzajúcich týždňoch bude zrejme tlačiť Maďarsko k ďalším hospodársko-politickým ústupkom.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) ed