Thaci a Tadič sa na budúci týždeň stretnú s predstaviteľmi EÚ

Priština 19. septembra (TASR) – Kosovský premiér Hashim Thaci a srbský prezident Boris Tadič sa na budúci týždeň stretnú s predstaviteľmi Európskej únie, aby diskutovali o možnosti rokovaní medzi Prištinou a Belehradom. Informoval o tom dnes prištinský denník Koha Ditore.

Thaci a Tadič odcestujú separátne do New Yorku, kde sa stretnú so šéfkou zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovou.

Belehrad ustúpil minulý týždeň nátlaku Západu v OSN a súhlasil s rezolúciou, ktorá počíta s rokovaniami medzi oboma stranami pod záštitou EÚ.

Koha Ditore cituje diplomatické zdroje, podľa ktorých únia pokračuje v "intenzívnych konzultáciách s oboma stranami" a želá si čo najskorší možný začiatok rokovaní.

EÚ dúfa, že rozhovory sa začnú ešte pred 26. októbrom a schôdzkou ministrov zahraničných vecí únie k srbskej otázke.

Ako píše kosovský denník, prvé stretnutie by malo byť "symbolické". Išlo by buď o stretnutie Tadiča a Thaciho za jedným stolom, alebo "prinajmenšom podanie si rúk".

Podľa odborníkov sa obe strany sústredia na praktické otázky týkajúce sa vzájomnej spolupráce v oblasti obchodu, hraníc či boja proti zločinu. Rokovanie však bude mať obrovský politický význam, keďže bude prvým od jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova.

Správu priniesla agentúra DPA.

3 sla dem