Tlak na Bulharsko a Rumunsko stráca paru

Počas troch rokov, ktoré ubehli od pristúpenia zatiaľ posledných členských krajín, Únia ochrannú klauzulu (pozri Pozadie) nepoužila. „Komisia breše, ale nepohryzie“, komentoval situáciu jeden z novinárov zo západných krajín.

Bulharsko: Stále žiadni prominenti odsúdení

Napriek silno medializovaným snahám o potlačenie organizovaného zločinu, sa bulharské súdnictvo môže pochváliť len veľmi skromnými výsledkami.

„Je potrebné implementovať rýchlejšie a kompletnejšie administratívne opatrenia v reakcii na obavy, ktoré vysloví Európska komisia v oblasti pochybení, konflitku záujmov a podovodoch pri implementácii fondov EÚ pred tým, než sa bude robiť ďalšie hodnotenie“, uvádza sa v správe.

Hovorca Komisie povedal, že značný objem zmrazených európskych fondov pre Bulharsko bol uvoľnený kvôli problémom s ich manažmentom, no Sofii stále hrozí, že stratí európske peniaze určené na riešenie environmentálnych problémov v dôsledku problémov s verejným obstarávaním.

Bulharský premiér Bojko Borissov nedávno vyhlásil, že jeho krajina by mohla prísť až o  20 % financovania v kvôli pochybeniam v oblasti životného prostredia. Za tento stav viní politickú opozíciu.

Rumunsko: Predvolebné obdobie brzdí snahy

Komisia v správe ľutuje, že sa Rumunsku nepodarilo za posledných šesť mesiacov udržať tempo reforiem, ktoré získala v polovici roku 2009. Problémy  s nástupom novej vlády a nedávne prezidentské voľby podľa Komisie reformy oddialili. 

„Uplnulé volebné obdobie viedlo k predĺženiu parlamentnej diskusie o návrhu občianskeho a trestného procesného práva, ktorého prijatie by bolo ďalším kľúčovým krokom v reformnom procese“, píše sa v dokumente. Poukazuje aj na to, že kapacity súdneho systému ďalej obmedzuje znižovanie stavov personálu a protesty.

Na otázku, čo si myslí, že bol prínos Mechanizmu spolupráce a verifikácie (CVM) , kedže sa zdá, že  obe krajiny urobli len skromný pokrok v sledovaných oblastiach, hovorca Komisie odpovedá, že CVM umožnil Bruselu viesť so Sofiou a Bukurešťou „otvorený dialóg“. Výsledky tohto mechanizmu sú podľa neho významné, ale práca sa podľa neho ešte neskončila.

Hovorca nevedel povedať dokedy sa Mechanizmus spolupráce a verifikácie bude voči týmto dvom krajinám uplatňovať, kedže všetko závisí od tamojších vlád. Pôvodne sa mal skončiť po dvoch rokoch, minulý rok sa ale dohodlo na jeho predĺžení na neurčito.

Poučenia pre budúce rozširovanie

Na otázku EurActiv, či sa po skúsenostiach s Bulharskom a Rumunskom dá so zavedením podobného mechanizmu počítať aj pri Chorvátsku alebo iných krajinách juhovýchodnej Európy, ktoré podobne trápi vysoká miera korupcie a oslabné vláda zákona, zástupca Komisie uviedol, že každá krajina bude posudzovaná podľa vlastných výsledkov.

„To či sa takéto rozhodnutie prijme pri iných krajinách budeme musieť zhodnotiť až v čase pristúpenia. Našim želaním je, aby sa všetky potrebné reformy  – a komsiár Füle na tom pracuje – urobili pred vstupom“, povedal.

„Nebudem ale predbiehať, aká bude situácia v čase pristúpenia Choevátska.“

Do leta Komisia vydá detailnejšiu správu o Bulharsku aj Rumunsku.