Tonio Borg je oddnes novým komisárom EÚ zodpovedným za zdravie a spotrebiteľov

Brusel 28. novembra (TASR) – Tonio Borg bol dnes vymenovaný za nového komisára EÚ pre zdravie a spotrebiteľskú politiku, uviedla v oficiálnom komuniké Európska komisia (EK).

V tejto funkcii by mal zostať do konca mandátu súčasnej komisie v októbri 2014. Borg je náhradou za predošlého komisára Johna Dalliho, ktorý v októbri odstúpil z funkcie pre podozrenie z účasti na korupčnom škandále, ktorého cieľom bolo ovplyvniť protitabakovú legislatívu EÚ.

S vymenovaním doterajšieho podpredsedu vlády na Malte a šéfa maltskej diplomacie za eurokomisára súhlasil predseda EK José Manuel Barroso v súlade s čl. 246 Zmluvy o fungovaní EÚ.

Vymenovaniu Borga do funkcie eurokomisára predchádzalo odborné vypočúvanie vo výboroch Európskeho parlamentu (EP) a následné tajné hlasovanie počas plenárnej schôdze EP v Štrasburgu.

Aj napriek nesúhlasným stanoviskám niektorých poslaneckých frakcií k Borgovmu postoju voči homosexuálnym manželstvám a potratovej politike získal maltský konzervatívny politik nakoniec dostatočnú podporu europoslancov na získanie kresla v Európskej komisii.

Borg dnes uviedol, že sa čo najrýchlejšie oboznámi z prioritami svojej pracovnej agendy a dodal, že bude pokračovať na finalizácii protitabakovej smernice, ktorú začal jeho predchodca vo funkcii.