Tony Blair: Británia musí zostať súčasťou Európskej únie

Londýn 7. apríla (TASR) – Bývalý britský premiér a vodca Labouristickej strany Tony Blair vyzval dnes Britániu, aby zostala súčasťou Európskej únie. Zároveň kritizoval súčasného predsedu vlády Davida Camerona za prísľub referenda o vystúpení Británie z EÚ, ktoré by podľa neho mohlo spôsobiť hospodársky chaos, napísala agentúra DPA.

„Som vrúcne presvedčený, že odchod z Európy by znamenal oslabenie pozície Británie vo svete,“ povedal Blair, ktorý stál na čele britskej vlády v rokoch 1997-2007. Odchod z EÚ by bol „proti hodnotám, ktoré z Británie ešte stále robia globálny národ“, povedal Blair v prejave vo svojom bývalom volebnom obvode v meste Sedgefield v severovýchodnom Anglicku.

Usporiadanie referenda o členstve v EÚ by bolo „absolútne neprijateľným hazardom s budúcnosťou národa“, vyhlásil pred svojimi bývalými voličmi Blair.

Premiér David Cameron Britom sľúbil, že zabezpečí prehodnotenie postavenia Británie v rámci EÚ a o jeho výsledkoch usporiada referendum, ktoré by sa malo konať najneskôr v roku 2017. Cameron sa tak snaží utíšiť nespokojnosť euroskeptického krídla svojej Konzervatívnej strany a zároveň neutralizovať rastúci vplyv protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), na ktorej čele stojí europoslanec Nigel Farage.

Svoje referendové plány však bude môcť Cameron uskutočniť len v prípade, že jeho strana zvíťazí v parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať už 7. mája.

3 luk dem