Transparency International obviňuje EULEX zo zastrašovania

zdroj: eulex-kosovo.eu

Maria Bamiehová požadovala vyšetrenie jej podozrení, že členovia justičnej a policajne misie EÚ v Kosove boli zapojení do korupcie. Predstavitelia EULEX-u jej žiadosť ignorovali. Na prijímanie úplatkov príslušníkmi misie výmenou za zastavenie trestného stíhania upozornila Bamiehová nadriadených v októbri 2014.

Krátko na to o svoju prácu prišla. Spolu so svojím právnikom podala na londýnskom pracovnom súde žalobu na EULEX a niekoľkých jej členov.

Bamiehovej právnici tvrdia, že EULEX sa ich klientke vyhrážal podaním žaloby v Kosove, ak sa pokúsi získať svedectvá pracovníkov misie a použije ich proti EULEX-u v súdnom procese prebiehajúcom vo Veľkej Británii.

Okrem toho mal EULEX žiadať od londýnskeho súdu aj uvalenie informačného embarga na všetky informácie týkajúce sa procesu. Odôvodnil to ochranou osobných údajov členov misie, na ktorých Bamiehová žalobu podala.

Transparency International vo svojom vyhlásení žiada EULEX, aby vytvoril interné pravidlá oznamovania nezákonného postupu členov misie. Zároveň by privítala aj pravidlá ochrany oznamovateľov takýchto praktík.

EULEX už v minulosti tvrdil, že Bamiehová nevyhovuje právnym kritériám oznamovateľa ako ich definovala judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva. Opieral sa pri tom o závery takzvanej Jacquého správy. Jej autorom je francúzsky profesor práva Jean Paul Jacqué.

Jacquého správa

Správu z marca tohto roka iniciovala Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Mala poskytnúť presnejší obraz o obvineniach, ktoré vzniesla Bamiehová na jeseň minulého roku.

Jacqué v správe pripúšťa, že v  Kosove existuje rozmáhajúca sa korupcia. Zároveň však vylúčil, že by do nej bol zapletený samotný EULEX. Kritizoval iba spôsob, akým EULEX reagoval na obvinenia z korupcie.

Britskú prokurátorku  správa  sklamala. „Obsahuje vážne nepresnosti, ktoré priviedli pána Jacquého k nesprávnym záverom,“ uviedla Bamiehová. Je presvedčená, že Jacqué nezískal dostatočné informácie a že práve súdny proces môže pomôcť lepšiemu objasneniu faktov a udalostí, ktoré zažila počas svojej práce na misii.

Francúzsky profesor hovorí o neuspokojivom plnení cieľov misie EULEX. Podľa neho sa jej od roku 2008, kedy začala, nepodarilo vytvoriť základy systému, ktorý efektívne bojuje s kriminalitou. Zlyhala aj v odstraňovaní korupcie.

Misia EÚ každoročne stojí približne 111 miliónov eur. Jej mandát trvá do júna 2016. Jacqué tvrdí, že vzhľadom na nedosiahnuté ciele je jej koniec v nedohľadne. Dodal tiež, že by misii prospelo, ak by podliehala nezávislému dohľadu. V súčasnosti ju riadi Európska služba pre vonkajšiu činnosť.

EULEX má ísť príkladom

Transparency International  “ľutuje“, že misia, ktorá má korupciu účinne odhaľovať a odstraňovať, zastrašuje jej oznamovateľov.

Obáva sa, že Bamiehovej prípad odradí budúcich potenciálnych oznamovateľov nezákonného postupu, čo je v priamom rozpore s poslaním misie, nehovoriac o pretrvávajúcom probléme s nízkou dôverou miestnej verejnosti.