Tri nadchádzajúce predsednícke krajiny EÚ podporujú vstup balkánskych štátov

Varšava 9. mája (TASR) – Poľsko, Dánsko a Cyprus – nadchádzajúce predsednícke krajiny Európskej únie – podporujú rozšírenie EÚ o balkánske štáty. Uviedol to dnes vo Varšave poľský premiér Donald Tusk.

"Niektoré (balkánske krajiny) musia viac zabrať. Ale pokiaľ ide o Chorvátsko, predpokladáme skončenie rokovaní v tomto roku," povedal Tusk po stretnutí so svojím dánskym kolegom Larsom Lökkem Rasmussenom a cyperským prezidentom Dimitrisom Christofiasom.

Chorvátsko už takmer zavŕšilo prístupové rokovania a dúfa, že budú ukončené do júna. Očakáva, že v roku 2013 alebo najneskôr 2014 by sa mohlo stať 28. členom únie.

Poľsko, Dánsko a Cyprus tvoria v EÚ zoskupenie známe ako predsednícke trio – skupinu krajín, ktoré jedna za druhou šéfujú po šesť mesiacov únii. Spolupracujú s cieľom zaistiť kontinuitu v politike EÚ počas príslušných 18 mesiacov.

Poľsko sa stane predsedníckou krajinou v júli tohto roka, Dánsko v januári 2012 a Cyprus v júli 2012.

Chorvátsko ešte musí s EÚ doriešiť problémy v oblasti rybolovu, konkurencieschopnosti, rozpočtových otázok a justície.

Ako sa prednedávnom vyjadrili tamojší predstavitelia, skutočnosť, že euroskepticizmus je v tejto balkánskej krajine v súčasnosti na rekordnej úrovni, nebude mať vplyv na záväzok Záhrebu dokončiť rokovania v zostávajúcich kapitolách.

3 sla juh