Daň z finančných transakcií musí byť celosvetová, inak nemá význam

Brusel 1. októbra (TASR) – Európska únia (EÚ) nemôže hrať svoju vlastnú hru so zavedením dane na finančné transakcie, myslí si prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Povedal to po neformálnom zasadnutí ministrov financií EÚ, ktoré sa dnes skončilo v bruselskom paláci Egmont.

"Daň, akou je tá z finančných transakcií, by niesla so sebou veľké množstvo nevýhod počas implementácie. Ak nebude zavedená po celom svete, nikdy nebude účinná," uviedol Trichet.

Predmetom diskusie na stretnutí ministrov boli aj dva typy daní – tzv. banková daň a daň z finančných transakcií. Zhodu na tomto poli však diskusie nepriniesli a ministrov ani jedna z tém nezjednotila úplne. Podľa belgického šéfa rezortu financií Didiera Reyndersa je potrebné nájsť jednotný postup v týchto záležitostiach, aby únia mohla predstaviť koncept svojho náhľadu aj na celosvetovej úrovni.

O postavení za alebo proti obom nástrojom zo strany EÚ by sa malo rozhodovať do októbra, kedy chce Rada EÚ predložiť účastníkom riadneho summitu EÚ konečnú správu. Podľa Reyndersa sa bude rozhodovať o technických záležitostiach i výbere alternatív v oboch prípadoch dane v priebehu nasledujúcich dní.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl