TRICHET: Ekonomika eurozóny je na tom lepšie, než sme predpokladali

Frankfurt nad Mohanom 5. augusta (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) ponechala v súlade s očakávaniami trhu svoj kľúčový úrok 15. mesiac po sebe na rekordnom minime 1 %.

ECB nezmenila ani depozitnú sadzbu, ktorá zostáva na 0,25 %, ani jednodňovú refinančnú sadzbu, ktorá je stále na úrovni 1,75 %.

Aj keď z ekonomiky eurozóny prichádzajú v poslednom čase pozitívne správy, nepredpokladá sa, že ECB v blízkej budúcnosti začne sprísňovať menovú politiku. Nízke úrokové sadzby majú podporiť ekonomiku eurozóny, ktorej oživenie je zatiaľ pomalé a nerovnomerné. Proti zvyšovaniu úrokových sadzieb hovorí aj nízka inflácia. Kľúčový úrok v eurozóne sa na rekordnom minime 1 % nachádza od mája 2009.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov ECB uviedol, že nastavenie úrokových sadzieb je primerané. Rada na základe nových informácií a analýz, ktoré mala k dispozícii od svojho júlového stretnutia (8. 7.), počíta iba s miernym rastom inflácie v strednodobom horizonte relevantnom pre menovú politiku. Jednou z príčin sú nízke inflačné tlaky na domácom trhu.

Makroekonomické údaje, ktoré má ECB k dispozícii, ukázali nárast ekonomickej aktivity v 2. kvartáli. Dostupné údaje pre 3. kvartál sú podľa Tricheta „lepšie, než sme očakávali“.

ECB podľa Tricheta urobí všetko, čo je potrebné, na zachovanie cenovej stability v eurozóne v strednodobom horizonte. „To je nevyhnutný a základný príspevok, ktorým menová politika podporuje udržateľný rast ekonomiky, tvorbu pracovných miest a finančnú stabilitu.“ Všetky netradičné opatrenia, ktoré ECB prijala „počas obdobia kritických turbulencií na finančnom trhu“, sú podľa Tricheta dočasné a sú v súlade s mandátom centrálnej banky.

Trichet očakáva, že ekonomika eurozóny mierne vzrastie. Oživenie je však podľa neho stále nerovnomerné, pričom ekonomické prostredie je naďalej poznačené neistotou.

Ekonomika eurozóny sa dostala z recesie v polovici vlaňajška. Hrubý domáci produkt (HDP) regiónu sa na medzikvartálnej báze v 1. štvrťroku 2010 zvýšil iba o 0,2 %. Čísla za 2. štvrťrok budú zverejnené na budúci týždeň.

Medziročná inflácia v eurozóne podľa prvého odhadu Eurostatu v júli vzrástla na 1,7 % z 1,4 % v júni. Príčinou je zrejme zvýšenie cien energií a potravín. Trichet uviedol, že inflácia bude v najbližších mesiacoch kolísať. Vďaka slabým domácim cenovým tlakom by však mala zostať na nízkych úrovniach aj na budúci rok. „Inflačné očakávania v stredno až dlhodobom horizonte zostávajú pevne ukotvené v súlade s cieľom Rady guvernérov udržať v strednodobom horizonte miery inflácie tesne pod 2 %.“

Menový agregát M3 sa v júni medziročne zvýšil o 0,2 % po 0,1-% poklese v máji. Objem úverov privátnemu sektoru sa mierne zvýšil – o 0,3 % – naďalej však zostáva nízky. Tieto údaje podporujú hodnotenie, podľa ktorého je monetárna expanzia mierna a inflačné tlaky budú v strednodobom horizonte nízke.

Trichet tiež privítal realizáciu záťažových testov bánk Európskej únie (EÚ), ktoré pripravil a uskutočnil Výbor európskeho bankového dohľadu (CEBS). „Tieto záťažové testy boli komplexné a precízne a ich výsledky potvrdzujú odolnosť bankových systémov EÚ a eurozóny voči prudkým ekonomickým a finančným šokom. Záťažové testy tiež výrazne zvýšili transparentnosť pokiaľ ide o súčasnú finančnú situáciu a riziká ohrozujúce 91 finančných inštitútov, ktoré sa na nich zúčastnili.“

Informovala o tom ECB.

12 lom gl