TRICHET: Nemecko bude policajtom eurozóny a vyvedie ju z krízy (2)

Frankfurt nad Mohanom 14. mája (TASR) – Nemecko by malo byť príkladom a vyviesť Európu z krízy, myslí si prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Nemecká vláda musí byť niečo ako euro polícia, ktorá bude dávať pozor na ostatných členov eurozóny.

"Nemecko je najväčšou ekonomikou eurozóny a krajina s tradíciou zdravých verejných financií," povedal Trichet v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. "Počítam s aktívnou úlohou všetkých krajín, vrátane Nemecka, pri zavádzaní dohľadu."

Trichet odmietol obavy, že ECB nákupom dlhopisov riskuje zvýšenie inflácie. "Nemeníme smerovanie našej menovej politiky. Nepristúpime ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu." Zdôraznil, že ECB je rozhodnutá plniť svoj cieľ, ktorým je zachovanie cenovej stability. Rada guvernérov nebude tolerovať zrýchľovanie tempa medziročnej inflácie a jej rozhodnutia v oblasti menovej politiky budú z toho vychádzať. "ECB stiahne likviditu, ktorú dá na trh, prostredníctvom úročených termínovaných úložiek," dodal Trichet.

Na otázku, prečo banky teraz kritizujú ECB, Trichet odpovedal: "Je to tak? Ak áno, potom je zrejme príčinou to, že robíme veci, o ktoré nás nežiadali. A to je predsa dôkaz našej nezávislosti od záujmových skupín. To vyvracia tvrdenia, že k aktivite nás donútil nátlak bánk."

ECB v pondelok (10. 5.) začala nakupovať vládne dlhopisy vysoko zadlžených krajín eurozóny. Týmto spôsobom im uľahčuje financovanie prostredníctvom kapitálových trhov. Takáto pomoc však predstavuje inflačné riziko, keďže prostredníctvom nákupov dlhopisov sa na finančné trhy dostávajú miliardy. Aby ECB zabránila zvýšeniu objemu peňazí v obehu, chce ich na inom mieste stiahnuť. Očakáva sa, že ECB na budúci týždeň oznámi detaily neutralizácie programu výkupu dlhopisov.

Investori tvrdia, že ECB v posledných týždňoch riskuje stratu dôveryhodnosti, keďže bola donútená k zmene názorov o 180 stupňov v dvoch oblastiach: ECB uvoľnila pravidlá týkajúce sa akceptácie štátnych dlhopisov ako zábezpeky pri úverových obchodoch a začala nakupovať dlhopisy okrajových štátov eurozóny.

Niektorí sa obávajú, že je iba záležitosťou času, kým ECB bude donútená zmeniť názor v ešte podstatnejšej otázke a že pristúpi ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky, aby podporila úverové trhy zadlžených krajín eurozóny. Podľa niektorých to bude posledná kvapka a ECB stratí svoju dôveryhodnosť.

Dôveryhodnosť centrálnej banky je však kľúčová. Trhy totiž veria jej slovám, čo pomáha pri úspešnom presadzovaní menovej politiky a spoľahlivom riadení ekonomiky. V krátkosti, ak investori veria slovám centrálnej banky, banka môže ovplyvňovať trhy bez skutočnej zmeny menovej politiky.

Informovali o tom Handelsblatt a Financial Times.

12 lom gl