TRICHET: Úrokové sadzby v eurozóne sú primerané

Frankfurt nad Mohanom 3. februára (TASR) – Úrokové sadzby v eurozóne zostávajú na rekordnom minime aj napriek narastajúcim obavám zo zrýchľovania inflácie. Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 1 %, na ktorej je od mája 2009.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov signalizoval, že banka je síce znepokojená zrýchlením rastu spotrebiteľských cien, ktorý pozorne monitoruje. Nastavenie úrokových sadzieb je však podľa neho primerané, keďže hlavnými príčinami zvýšenia inflácie sú predovšetkým ceny energií a komodít.

Medziročná miera inflácie v eurozóne vyskočila v januári na 2,4 %, čo je najviac za vyše dva roky. Cieľom ECB je udržať tempo rastu spotrebiteľských cien tesne pod 2 %. Podľa Tricheta bude inflácia v eurozóne zrejme počas väčšiny roka vyššia než cieľové 2 %. Strednodobá cenová stabilita však nie je ohrozená, dodal.

"Stále vidíme krátkodobé tlaky na zvýšenie inflácie, spôsobené predovšetkým cenami energií a komodít. Zatiaľ to však neovplyvnilo naše hodnotenie, že vývoj cien v horizonte dôležitom pre menovú politiku je naďalej v súlade s cenovou stabilitou." Dodal, že inflačné očakávania sú pevne ukotvené, ale banka bude napriek tomu pozorne sledovať cenové trendy.

Euro zareagovalo na prejav šéfa ECB prudkým oslabením. Jeho kurz spadol na 1,3662 USD/EUR z približne 1,375 USD/EUR, keď začala Trichetova tlačová konferencia. Podľa šéfa menových analýz spoločnosti GFT Borisa Schlossberga dal totiž Trichet jasne najavo, že ECB sa v najbližšom období nechystá sprísňovať menovú politiku.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

1 12 lom pop