TRNAVA: Študenti diskutovali o potrebe zúčastniť sa na eurovoľbách

Trnava 8. apríla (TASR) – O tom, prečo je dôležité zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu (EP), dnes diskutovali v Trnave vysokoškoláci a stredoškoláci s poslancami EP i kandidátmi na poslanecké miesta pre nadchádzajúce volebné obdobie. Diskusiu pripravila Informačná kancelária (IK) EP s Fakultou sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda, ich pozvanie prijali podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, poslanci EP Katarína Neveďalová, Monika Flašíková Beňová a kandidujúci Jana Žitňanská, Ivan Štefanec a Jozef Viskupič.

Cieľom podujatia, ako uviedol pre TASR riaditeľ IK Róbert Hajšel, bolo umožniť mladým ľuďom z Trnavy a regiónu naživo sa stretnúť so zástupcami Slovenska v EP a vymeniť si s nimi názory. Zároveň si vypočuť dôvody, prečo by sa mali mladí ľudia do volieb, ktoré budú na Slovensku 24. mája, zapojiť v čo najširšom meradle. „Hlavným argumentom je, že od volieb závisí, ako bude budúci EP vyzerať, ako bude zafarbený a od toho zase, ako bude reagovať na všetky výzvy, ktorým v súčasnosti čelíme,“ povedal Hajšel. Ide podľa neho o spôsob riešenia a vyrovnávania sa s dôsledkami krízy i otázku, ako urobiť z Európskej únie konkurencieschopnú ekonomiku, ktorá bez toho, aby musela upúšťať od svojich štandardov, by bola schopná vyrovnať sa s novými veľmocami ako Čína, India, Brazília či Rusko, prípadne s obchodným konkurentom USA.

Maroš Šefčovič v diskusii vyzval mladých v auditóriu, aby prišli voliť nielen oni, ale aby zobrali aj svojich rodičov. „Diskusia v predvolebnej kampani i nasledujúcich dní bude o tom, akú chceme mať Európu – či otvorenú, so silným sociálnym programom, aby bola globálnym ekonomickým lídrom, bez hraníc, s možnosťou cestovať, študovať a zamestnať sa. Alebo podľahneme zlej nálade, frustrácii, ktorá je v niektorých krajinách, a budeme voliť tých, ktorí nás chcú hodiť o niekoľko desaťročí späť, aby boli hranice, aby sa Európa rozdrobila a uzatvárala sa do úzkych celkov,“ povedal Šefčovič.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

don ed