TROJKA: Lisabon napriek zložitým podmienkam plní podmienky úverového programu

Lisabon 26. júna (TASR) – Portugalsko aj napriek zložitým podmienkam naďalej plní úverový program, čo Lisabonu otvára cestu na získanie ďalšej tranže pôžičky. Uviedli to dnes zástupcovia medzinárodných veriteľov a informovala o tom agentúra DPA.

Takzvaná Trojka, teda Európska komisia (EK), Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF), uviedla, že "napriek náročným ekonomickým podmienkam sa Portugalsku celkovo darí plniť podmienky úverového programu". Vyhlásenie Trojky zverejnila Európska komisia.

Ekonomika Portugalska v poslednom štvrťroku 2012 síce medzikvartálne klesla o 1,8 %, čo je viac, než sa čakalo, no na druhej strane Trojka uviedla, že stav bankového sektora sa zlepšil, a ocenila aj opatrenia v oblasti zoštíhľovania verejného sektora a reformy na pracovnom trhu, čo zvyšuje konkurencieschopnosť portugalskej ekonomiky.

Pozitívne hodnotenie umožní Portugalsku získať ďalšie 2 miliardy eur z celkového záchranného úveru v hodnote 78 miliárd eur, na ktorom sa Lisabon dohodol v roku 2011. EÚ by mala uvoľnenie ďalšej tranže úveru prerokovať na najbližšom zasadnutí ministrov financií v júli.

3 dan gl