Trump navrhuje nové clá na výrobky z Únie v hodnote štyroch miliárd dolárov

Americký prezident Donald Trump. [EPA-EFE/Kim Min-Hee]

Nové clá súvisia s dlhoročným sporom ohľadom dotácii pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Budú sa vzťahovať na potraviny ako klobásy, šunky, olivy alebo cestoviny, ale aj škótsku a írsku whiskey.

Spojené štáty v pondelok (1. júla) navrhli ďalšie clá na celý rad výrobkov z Európskej únie (EÚ) v hodnote štyroch miliárd USD (3,52 miliardy eur) ako odvetu za dotácie pre výrobcu lietadiel Airbus.

Zoznam produktov zahŕňa napríklad parmezán a mnohé iné syry a ďalšie potraviny, ako sú klobásy, šunky, škótska a írska whisky, cestoviny či olivy a tiež chemikálie a kovy.

Úrad amerického obchodného zástupcu v pondelok vo svojom vyhlásení uviedol, že dáva na verejné pripomienkovanie doplnkový zoznam výrobkov, ktoré by mohli byť predmetom dodatočných ciel.

Na doplnkovom zozname je 89 položiek v približnej hodnote štyri miliardy dolárov a rozširuje pôvodný zoznam zverejnený 12. apríla, na ktorom sú položky v hodnote približne 21 miliárd dolárov, dodal úrad.

Washington a Brusel sa viac ako 14 rokov navzájom obviňujú z nespravodlivého dotovania leteckých gigantov Boeing a Airbus. Je to najdlhší a najzložitejší spor, ktorým sa zaoberá Svetová obchodná organizácia (WTO).

Po autách sa Washington zameral na európske lietadlá, hrozí miliardovými clami

Spojeným štátom sa nepáčia unijné dotácie na výrobu veľkých komerčných lietadiel európskej spoločnosti Airbus. Washington preto zvažuje uvalenie ciel na produkty z Európskej únie v hodnote 11 miliárd eur. 

Trump si dal za cieľ sústrediť sa počas pôsobenia v úrade prezidenta na – podľa jeho slov – nekalé obchodné praktiky, ktoré znevýhodňujú USA. A clá sú jeho obľúbeným nástrojom.

Najnovšia kapitola roztržky USA a EÚ prichádza uprostred obchodného sporu medzi Washingtonom a Pekingom, v rámci ktorého si obe strany navzájom zaviedli clá za stovky miliárd dolárov.

USA začali v apríli s procesom zavádzania ciel proti EÚ. Brusel zase pripravil návrh ciel na americké produkty v súvislosti s dotáciami pre Boeing.

Trumpova administratíva sa snaží oddeliť tieto clá od ostatných a argumentuje, že sú súčasťou sporu o dotácie v oblasti letectva, a nie celkovej snahy vyvíjať tlak na EÚ, aby rokovala s Washingtonom o širšej obchodnej dohode.

Trump sa vlani v lete dohodol s vtedajším predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom na odložení ciel, kým obe strany rokujú obchodnej dohode. Ale zatiaľ sa na rokovaniach dosiahol len malý pokrok. No aj keď sa USA snažia oddeliť spor Airbus-Boeing od ostatných obchodných otázok, hrozba ciel určite nepovedie k väčšiemu pokroku na týchto rozhovoroch.