Tsaruchis: Gréci vnímajú predsedníctvo v EÚ, no trápia ich každodenné problémy

Atény 10. januára (TASR) – Ľudia v Grécku majú svoje problémy a každodenné starosti, ako uživiť rodinu – ale aj napriek tomu vedia o predsedníctve svojej krajiny v EÚ, ktoré vláda vníma ako motiváciu na podporu politiky dávajúcej nové možnosti pracujúcim. Uviedol v rozhovore pre TASR hovorca gréckeho predsedníctva v EÚ Petros Tsaruchis.

Hovorca pripomenul, že Gréci už vedia, o čom polročné predsedníctvo v Európskej rade je, krajina má v tomto smere nejakú tradíciu, avšak bežní ľudia sa prirodzene skôr zaujímajú o svoje každodenné problémy a potreby.

"Ľudia sa snažia nájsť si prácu a uživiť svoju rodinu. Aj preto máme motiváciu, aby sa politika, ktorá dáva nové možnosti národu a pracujúcim, stala elementárnym prvkom európskej agendy. Ak sa nám to podarí, tak budeme úspešní," opísal Tsaruchis ambície vlády spojené s výkonom predsedníctva.

Hovorca gréckeho predsedníctva priznal, že aj v Grécku panujú pred májovými európskymi voľbami isté obavy, spojené s nárastom preferencií protieurópsky zameraných strán.

Upozornil, že v podmienkach krízy – ako vieme z histórie – hnutia, ktoré negovali základné hodnoty civilizácie, našli príležitosť, aby krízu zneužili a mali dobré volebné výsledky.

"My sme si toho vedomí a upozorňujeme na to, že Európa musí správnym spôsobnom odpovedať na aktuálne otázky európskeho obyvateľstva. Aby politické sily, ktoré nie sú len v Grécku a ktoré sú negáciou všetkého toho, čo sme doteraz vydobyli ako európska civilizácia, nedostali šancu. To je dôležité," skonštatoval Tsaruchis.

Podľa jeho slov správne odpovede pre frustrovaných voličov sú tie, ktoré kombinujú sociálne istoty s ekonomickým rozvojom a s perspektívou budúcnosti pre mladých ľudí. To je najväčšia výzva, pred ktorou dnes v EÚ stojí nielen grécka vláda.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem