TSOK: Väčšina talianskych podnikateľov by svoju investíciu v SR zopakovala

Bratislava 22. novembra (TASR) – Až 76 % talianskych podnikateľov by svoju investíciu na Slovensku zopakovalo aj dnes. Výškou investícií v SR sa Taliansko zaraďuje na 4. miesto v rámci zahraničných investícií.

Značný podiel na záujme talianskych investorov o SR majú aktivity Taliansko-Slovenskej obchodnej komory (TSOK) na Slovensku, ktorá si tento mesiac pripomína 15 rokov. Ako povedal dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi Alberto Gerotto, prezident TSOK, cieľom komory je prispôsobiť hospodársku spoluprácu medzi dvoma krajinami novým trendom vo svetovom hospodárstve a v súlade s inštitúciami a významnými podnikmi potvrdiť významné postavenie talianskych investícií v rámci regiónu strednej a východnej Európy (SVE). Taliansko je dnes štvrtým najvýznamnejším zahraničným investorom na Slovensku a šiestym najvýznamnejším zahraničným zamestnávateľom.

Podľa analýzy UniCredit Bank z októbra 2012 smeruje do SR až 18 % zo všetkých talianskych investícií do regiónu SVE. To robí Slovensko druhým najvýznamnejším cieľom pre talianske investície v regióne. Podiel Talianska na zahraničných investíciách, ktoré na Slovensko prúdili, predstavuje takmer 8 %, čo je vysoko nad priemerom regiónu (okolo 3 %).

Podľa prieskumu medzi talianskymi podnikateľmi, ktorý realizovala TSOK v novembri 2012, je najväčším ťahákom pre talianskych investorov v SR možnosť zvýšiť konkurencieschopnosť z pohľadu nákladov a blízkosť trhov východnej Európy. Viac ako polovica talianskych podnikateľov (53 %) vníma Slovensko ako bezpečný prístav pre založenie nového biznisu v súčasnej situácii v Európe.

Napriek tomu, že prílev priamych zahraničných investícií na Slovensko sa po kríze výrazne spomalil, výnosnosť talianskych investícií v SR sa mierne zvýšila. Talianske firmy vytvorili v roku 2009 takmer 6 % výkonu slovenskej ekonomiky. Produktivita v talianskych firmách na Slovensku je trikrát vyššia ako produktivita priemernej firmy v SR.

Počet zamestnancov talianskych firiem sa podľa 57 % talianskych podnikateľov v roku 2013 nezmení. Až 30 % očakáva nárast a iba 7 % plánuje počty zamestnancov znižovať. Talianski zamestnávatelia od slovenských zamestnancov očakávajú v prvom rade samostatnosť (47 %), dokonalú znalosť anglického jazyka (44 %) a schopnosť pracovať s kolegami z rôznych kultúr a ochota pracovať nadčas (obe 42 %).

UniCredit Bank je bankou pre zahraničných investorov. Podľa prieskumu TSOK láka talianske firmy na Slovensko aj silný finančný sektor. Viac ako polovica talianskych podnikateľov hodnotí možnosť získania financovania zo strany bánk na Slovensku pozitívne. Talianske banky sa podieľajú na aktívach slovenského bankového trhu až 26 % a výraznou mierou sa podieľajú aj na financovaní slovenského podnikateľského prostredia. Tento fakt potvrdzuje aj člen predstavenstva a riaditeľ divízie firemného a investičného bankovníctva v UniCredit Bank Miroslav Štrokendl, podľa ktorého z celkového počtu firemných klientov UniCredit Bank obsluhuje až 39 % zahraničných investorov a ich podiel na celkovom firemnom financovaní v banke je 46 %.

pe pop